SCAN SCAPLB40LS Brass Padlock
★★★★★ 4.5 46 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by hackddos.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Scan brass padlocks provide an excellent level of security. Each lock features a brass cylinder mechanism that is accurately machined making it durable and rust resistant. They have stainless shackle springs and a steel shackle with a self-locking action. All brass padlocks above 30mm in body size have hardened anti-cut and saw resistant shackle with double locking tongues for improved security. Each padlock is supplied with 3 keys. [pw]_[Padlock Width]: 40mm [sh]_[Shackle Height]: 63.6mm [sd]_[Shackle Dia]: 6.3mm
  • Brass Body
  • Brass locking mechanism
  • Steel shackle
  • Self-locking action
  • Supplied with 3 keys
Color Brass
Shape Rectangular
Lock Type Key Lock
Brand Name Scan
Style Name Brass with a polished finish and rectangular shape
Item Weight 164 Grams
Finish Types Polished
Manufacturer Scan
Model Number SCAPLB40LS
Material Type Brass
Control Method App
Item Type Name Brass Padlock
Item Dimensions 0.98 x 5.91 x 1.97 inches
Additional Features Key Unlock
Included Components Brass Padlock
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
46 ratings | 19 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (38)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (5)